Anna vanale mööblile uus värske ilme
Mõni kodune mööblitükk näeb veidi väsinud välja või soovid lihtsalt vaheldust? Värskenda seda uue värvikuuega! Vana kummuti saab rõõmsamaks muuta üsna lihtsate nippidega. Kõige lihtsam variant on kasutada kriidivärvi ja hiljem see katta mööblilaki või vahaga, vastavalt kasutusastmele.
Aknalauad ja kapipealsed kata kindlasti lakiga, uksed võib ka vahaga. Pea silmas seda, et mida läikivam on lakk, seda pesemiskindlam see on. Seega kuluvamate ja kasutavamate pindade puhul tasub eelistada poolmatti lakki. Ei tasu karta, et tulemus jääb liiga läikiv – seda on näha vaid valguse käes.
Kriidivärv on hea valik, sest selle puhul on mööblit vaja eelnevalt väga vähe töödelda ja värv on hea nakkuvusega. Puhasta soovitud pind lihtsalt tolmust ja hakka värvima! Parema tulemuse saamiseks vedelda värvi ning kahe paksu kihi asemel värvi neli õhukest. Nii jääb tulemus ühtlasem. Kui soovid aga kumavamat tulemust, vähenda kihtide arvu. Näiteks vanade uste puhul on läbikumava alumise puidu pind väga efektne. Üle võid värvida ka vanad aknalauad – valge toon annab elamisele kohe uue ja värskema ilme.
Meisterda ise mööblit
Kodule lisavad värskust ja funktsionaalsust ka väikesed uued mööblitükid. Miks mitte need ise meisterdada, kasvõi näiteks mõne muu suurema töö materjali jääkidest. Lihtne materjal meisterdamiseks on ka liimpuitkilp, kõige soodsamad variandid on männist ja kuusest. Tee neist näiteks riiuleid. Tööstuslikult värvitud valget kilpi saab aga näiteks mõne kapi tööpinnana kasutada.
Kui kodus puidu õigesse mõõtu lõikamiseks võimalus puudub, pakuvad ehituspoed seda teenust. Paari lõike puhul ei ole see ka väga kallis.
Kui puidust riiuleid värvida plaanid, tasuks pind vahepeal lihvida terasvillaga. Värv, peits või õlivaha kisub puidukarvad ülesse, kuid terasvillaga saavutab sileda tulemuse. Samuti ei tasu karta, et see värvi pealt maha tõmbab. Kasuta sama nippi ka puidust põrandatel ja tööpindadel. Lõpuks töötle pinnad üle õlivaha, õli või lakiga ja lihvi karvad maha. Pärast võid seal sokkides lausa liugu lasta!
Joonista ja maali
Seinad tunduvad tühjad? Lihtne viis neile värvi lisada on isetehtud pildid. Pane proovile oma joonistamis- ja maalimisoskus või õpi midagi sootuks uut. Alustuseks sobib hästi erinevate maalimistehnikatega tutvuda.
Heegelda ise vaip
Kui kooliaegsetest käsitöötundidest suurt meeles pole või käsitöös end kuigi koduselt ei tunne, ei tasu heituda. Erinevad mustrid võivad alguses tunduda kui hiina keel, kuid õnneks leidub internetis hulganisti juhiseid ja videoid, kuidas edukalt hakkama saada.
Ära muretse, kui esimese korraga päris täiuslikult ümarat vaipa teha ei õnnestu – ka ellips on ilus geomeetriline kujund.
Nipp – proovi esmalt kätt väiksema proovilapiga. Nii saad harjutada ühesuuruste silmuste loomist ja saad kätte õige tunnetuse. Alguses kipuvad silmused ehk liiga tugevad tulema, mistõttu muutubki vaip loperguseks ja kausjaks.
Oskused midagi oma kätega teha tulevad kasuks kindlasti ka muudes meisterdamisprojektides – on ju isetehtud kingitused kõige toredamad ja südamlikumad.
Korrasta ja organiseeri kapid
Sahtlid on alatasa segamini? Lihtne nipp kappide ja sahtlite korrastamiseks on erinevate jagajate kasutamine. Tulemusena leiad sahtleid avades kuhjas sokkide asemel eest laitmatu korra.
Efektne disainielement – valgustid ja juhtmed
Kui oled ammu mõelnud, et mõni valgusti asub täiesti vales kohas, paiguta see lihtsalt ümber. Sealjuures ei tasu karta ka pinnapealseid ühendusi. Kangasjuhtme abil on see võimalik lahendada väga stiilselt. Tasub olla aga tähelepanelik – liiga palju nähtavat kaablit võib luua liiga industriaalse mulje.
Kõige lihtsamad nipid
Kui aga midagi suuremat ette võtta pole mahti või vajadust, võta ette põhjalik kodukoristus – pese aknad, pese ja triigi pesu ning kardinad, klopi vaibad ja padjad ning kindlasti ära unusta kogu majapidamise korralikku tuulutamist. Juba need väiksed asjad lisavad kodule värskust ja puhtust ning toovad kevade tuppa.
Fotod: salong Muster, Muuto.