Maanda riske kodus olles
- Pane aknad ja rõduuksed kinni
Palava ilmaga tundub elu muretum ning paratamatult tekib soov aknaid ööpäev läbi lahti hoida. Enne mõtle siiski läbi oma kodu asukohaga seonduvad riskid. Leidub küllalt juhtumeid, kus esimese korruse korteritesse on päevasel või õhtusel ajal sisenetud, kui pererahvast kodus pole. Esineb ka näiteid sellest, kuidas kutsumata külalised on ööseks lahti jäetud akna kaudu eramus käinud ning telefone, fotoaparaate ja arvuteid kaasa viinud.
Seega ei tasu isegi päevaks kodust lahkudes jätta praokile aknaid ega rõduuksi, mis asuvad madalamatel korrustel, varikatuse kohal, vihmaveetorude või katuse lähedal.
- Grillihooaja tuleohutus
Tulega ümber käies kehtib üldtuntud põhimõte – parem karta kui kahetseda. Põletused lahtise tule kasutamisel on üks sagedasematest suvistest traumadest ning paraku lõpeb igal suvel mitu grillipidu tulekahjuga.
Küsimusele, kas rõdul tohib grillida, leidub vastakaid nõuandeid. Kehtiva määruse kohaselt tohib rõdul ja terrassil kasutada ainult sellist elektri- või gaasigrilli, mille kasutusjuhendis on vastav tootja luba. Tahketel kütustel (süsi, puit) töötavaid grille rõdul kasutada ei tohi. Söegrill peab asuma hoonest vähemalt 2m ja puudega töötav seade 5m kaugusel.
Elementaarseks tuleohutuseks vii kergestisüttivad esemed grilli juurest eemale ning ära jäta kuuma seadet järelevalveta. Hoia alati läheduses tulekustutusvahendid, mis sobivad just vastava küttekehaga. Pärast grilli kasutamist oota ära, kuni see on täielikult jahtunud.
- Valmistu äikeseks
Linnas võib äike tunduda küllaltki ohutu, kuid siiski ei tasu sellesse loodusnähtusesse liiga kergekäeliselt suhtuda. Mullu süttis äikese tagajärjel Eestis 20 hoonet ning igal aastal muudab pikne kasutuks suure hulga ruutereid ja digibokse.
Äikese korral tuleks kodused elektriseadmed vooluvõrgust lahti ühendada, tõmmates välja just pistikud seinast, mitte näiteks juhe arvuti küljest. Samuti eemalda seinakontaktidest internetikaablid. Täiendavate piksekaitsesüsteemide paigaldamise asjus tasub nõu küsida vastavalt spetsialistilt.
Selleks, et äikesega tihti kaasnev tormituul õuemööblit ei lennutaks, tõsta esemed varju või leia võimalus nende kinnitamiseks.
Vähenda ohte kodust ära minnes
- Keera kinni vesi ja elekter
Kui lahkud kodust pikemaks ajaks, mõtle läbi, mis võib äraolekul su vara ohustada ning kuidas kodu kaitsta. Üks harva esinev, kuid tõsiste tagajärgedega olukord on veeavarii. Avarii põhjustab tavaliselt torustiku vananemine ja halb uudis on see, et sõltuvalt materjalide kvaliteedist võib mõni toru või voolik amortiseeruda juba paari aastaga.
Vältimaks enda ja naabrite korterites üleujutust, keera puhkusele minnes üldvesi kinni. Ootamatu äikese puhuks eemalda vooluvõrgust kõik seadmed, mis võimalik.
- Teavita naabreid
Anna oma pikemast äraolekust naabritele teada ning palu sõbral tühjendada sinu postkasti, muuta kardinate paigutust ja niita muru. Nii ei torka võõrastele kohe silma, et pererahvast pole ning naabrid teavad olla sinu koduga seoses tähelepanelikumad.
Tänapäeval on olemas ka nutiseadmete abil töötavad lahendused, millega lülitada aeg-ajalt tööle valgusteid ja telerit, et jätta muljet, nagu oleksid kodus, kuigi tegelikult lõõgastud kuurordis.
- Ära jaga asukohta sotsiaalmeedias
Mida rohkem on pahatahtlikel inimestel infot sinu liikumiste kohta, seda lihtsam on teavet kurjasti ära kasutada. Seetõttu ei tasu oma puhkuseloleku aega ja reisiplaane kõikidega jagada.
Foto: Pexels.com
Suurenda kodu turvalisust
- Korralikud uksed ja lukud
Sõltumata sellest, kas viibid kodus või eemal, aitavad kindlustunnet suurendada korralikud uksed ja lukud. Eksperdid soovitavad välisustel kasutada kahte lukku. Kasutuslukk on see, mida avatakse väljast võtme ja seest väändenupuga ning seda hoitakse lukus ise kodus olles. Turvalukk peaks olema mõlemalt poolt avatav võtmega ning see lukustatakse kodust lahkudes.
Eriti lastega peredes on mõistlik lisada välisuksele uksesilm ning teha kokkulepe, et võõrastele ust ei avata. Tänapäevased nutikad uksekellad näitavad siseneda soovijast videopilti, mis aitab samuti otsustada, kas ukse avamine on vajalik.
Eramute ja esimeste korruste korterite omanikud peaksid hoolitsema ka akende ja rõduuste turvalise sulgemise eest. Turvasulused akendel ei anna küll täielikku sissemurdmiskindlust, kuid muudavad muukimise keerukamaks.
- Kontrolli seadmeid regulaarselt
Suitsuandurite vajalikkusest on viimastel aastatel nii palju juttu olnud, et seda korrata pole ehk põhjust. Siiski on oluline meelde tuletada, et kord kuus tuleb kontrollida, kas andurid ja patareid on töökorras. Samuti tuleb regulaarselt kontrollida, hooldada ja välja vahetada tulekustuteid.
Ligikaudu veerand tulekahjudest saavad alguse elektriseadmete riketest. Tihti põhjustavad ohtliku olukorra vananenud elektrisüsteemid või pikendusjuhtmed, millega üritatakse toita tänapäevaseid võimsaid seadmeid. Kahtluste korral lase oma elektrisüsteem asjatundjal üle vaadata.
- Kaitse end ootamatute kulude eest
Õnnetused tavaliselt tulekust ette ei hoiata. Mida hoolsam ise oled, seda suurem on tõenäoses end ja oma kodu mitte ohtu seada, kuid kõiki ebameeldivaid üllatusi elus siiski vältida ei õnnestu. Selleks, et ootamatusteks finantsiliselt paremini valmis olla, kaalu aeg-ajalt oma võimalusi ning uuri turul pakutavaid kodukindlustuslahendusi.
Näiteks pakub Eesti Energia lisaks elektri- ja gaasilepingule võimalust kindlustada kodu elektriseadmete rikke ja tulekahju vastu. Kindlustuspakkujate tihe konkurets sunnib looma järjest lihtsamaid ja jõukohaseimaid lahendusi – leia neist endale sobiv ja suurenda seeläbi südamerahu.